Okul Çağı Çocukları Nasıl Beslenmelidir

Okul Çağı Çocukları Nasıl Beslenmelidir

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş döneminde olduğu gibi özellikle de çocuklar için çok önemlidir. Hızlı büyüme ve gelişme nedeni ile okul öncesi çocukların pek çok besin öğesine olan ihtiyacı hayatın diğer dönemlerine oranla daha fazladır ve bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürmektedir.

Toplumun çekirdeğini oluşturan ve sürekli bir büyüme gelişme süreci içinde olan çocuklar, beslenme yetersizliklerinsden en çok etkilenen gruplardan biridir ve çocukluk döneminde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şişmanlık gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturmaktadır.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra çocukların daha hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin arttırılması ve bu konuda desteklenmeleri çocukların sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimlerine önemli katkılar sağlayacaktır. 

Okul çağı, büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu ve yaşam boyu sürebilecek davranışların büyük ölçüde oluştuğu çok önemli bir dönemdir. Bu dönemde çocuklar yetersiz ve dengesiz beslenirse, hastalıklara karşı dirençsiz olur; sık hastalanır, hastalığı ağır seyreder ve devamsızlık nedeni ile okul başarısı düşer.

 

Bu dönemde kaliteli ve dengeli beslenme, çocukların büyüme ve gelişimini sağlamak ve okul başarısını arttırmak için oldukça önemlidir.

Okul Çağı Çocukları için Beslenme Önerileri

  • Her öğünde besin çeşitliliği sağlanmalıdır.
  • Her gün süt, yoğurt, peynir grubundan en az 3 porsiyon tüketilmelidir.
  • Günlük beslenmede yeterli protein alınmalı, et, tavuk, yumurta gibi kaliteli protein içeren besinler tercih edilmelidir.
  • Her sabah düzenli kahvaltı alışkanlığı kazandırılmalı ve sürdürülmelidir.
  • Gün boyunca ana ve ara öğünler yapılmalı, uzun süreli aç kalma durumlarına dikkat edilmelidir.
  • Yüksek şeker içeren yiyecek ve içecekler tercih edilmemeli veya olabildiğince azaltılmalıdır.
  • Hazır meyve suları, kolalı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

 

Yorum yaz